Пляма – це неприємність, але не привід для паніки. Поправити положення - у ваших силах! Універсальний засіб для виведення плям, правда, ще не винайдено, але загальне правило говорить: чим свіжа пляма, тим більше шансів, що з нею ви впораєтеся самостійно. Ось кілька найважливіших моментів.
• Перед початком обробки забрудненої ділянки обов'язково перевірте реакцію пряжі, з якої пов'язаний виріб, на рекомендований засіб, нанісши його в непомітному місці.
• Ділянку з нанесеним складом відіжміть через чистий білий рушник. Якщо вона не забарвилася, можна приступати до видалення плями, попередньо очистивши виріб від пилу.
• Під ділянки, які зволожуються або просочуються складом, обов'язково підкладіть кілька шарів білого гігроскопічного паперу.
Червоне вино. Пляму натерти зеленим милом і змити його водою кімнатної температури.
Шоколад. Пляму замити водою кімнатної температури та обробити сумішшю гліцерину з яєчним жовтком. Потім склад ретельно змити теплою водою. Свіжі плями легко змиваються звичайною водою кімнатної температури. Застарілі плями видаляються розчином аміаку, напівзмішаним з гліцерином, і потім промиваються водою.
Трава. Забруднене місце просочити (на м'якій підкладці - паперовому рушнику або м'якій тканині) 70% спиртовим розчином і промити чистою водою.
Пиво. Пляма, підклавши під нього кілька шарів гігроскопічного паперу, просочити 50% спиртовим розчином. Поверх накласти клапоть тканини і висушити теплою праскою. Важливо: для матеріалів, що не допускають прасування та відпарювання, цей спосіб виключається!
Рослинні та тваринні жири, олійна фарба. Свіжу пляму разом із прилеглою ділянкою густо присипати крохмалем і залишити на кілька годин. Крохмаль безслідно вбере жир.
Чорнило. Залите чорнилом місце замити чистою водою, потім запрати м'яким миючим засобом із вмістом лугу і ретельно відполоскати. Старі чорнильні плями затерти кашкою із солі та лимонного соку і зверху присипати сіллю. Дати солі просочитися кислотою та чорнилом і потім ретельно змити.
Мастильні речовини, лаки. Пляма на гігроскопічній підкладці просочити скипидаром, промокнути ватним тампоном, запрати м'яким миючим засобом із вмістом лугу та відполоскати.
Хімічний олівець Пляму змочити спиртом або одеколоном, запрати м'яким миючим засобом та відполоскати у чистій воді.
Кава, чай, какао. Пляма, підклавши під нього гігро-скопічний матеріал, за допомогою ватного тампона змастити гліцерином та змити його розчином м'якого миючого засобу. Потім ділянку промити ватним тампоном, змоченим водою кімнатної температури. Плями від какао видаляються лише водою.
Жовток та білок. Забруднення по можливості відразу видалити ватним тампоном і дати пляму підсохнути. Потім це місце потерти руками та промити чистою водою кімнатної температури.
Кров. Забруднену ділянку замити холодною солоною водою (або просочити соляним розчином) та відполоскати у воді кімнатної температури. Пляма можна видалити і сухим способом: накласти шаром вологий крохмаль, дати йому висохнути і потім струсити.
Молоко, кава та какао з молоком. На пляму ватним тампоном нанести суміш, складену з 5 ложок гліцерину та 1 ложки розчину аміаку. Ділянку просушити між двома рушниками теплою праскою. Важливо: для матеріалів, що не допускають прасування та відпарювання, цей спосіб виключається!
Стеарін, жир, віск. Віск видалити. Забруднену ділянку прокласти між двома білими паперовими рушниками та акуратно пропрасувати теплою праскою. Прийом, змінюючи рушники, повторити кілька разів. Пляма від червоного воску після цього застирати в теплому мильному розчині або відтерти тетрахлорметаном, який можна придбати в господарському магазині. Сліди, що залишилися після видалення плями за допомогою праски, можна додатково обробити скипидаром.
Фрукти. Пляму відразу замити водою і забруднену ділянку замочити на 8-15 годин у молоці. Потім ретельно відполоскати і "молочний" контур обробити, як описано вище в розділі "Кава з молоком".
Чорничні плями виводяться лимонним соком з наступним прополіскування теплою водою.